1. delavnica – Okolje potrebuje našo odgovornost
Hiša Evropske unije Ljubljana, 4.12.2017
Na prvi predstavitveni delavnici projekta EcoLex Life, namenjeni ciljnim skupinam in deležnikom, so udeleženci v anketi med drugim izpostavili, da jim največje težave pri izvajanju okoljevarstvene zakonodaje predstavljajo časovne omejitve za sprotno spremljanje zakonodaje in njena izjemna kompleksnost. Več kot polovica anketirancev je izpostavila, da potrebujejo orodja za oceno tveganj za okoljsko škodo in so mnenja, da je nujen skupen sistem delovanja na področju, ki bo podprt s strani vseh ključnih deležnikov pri okoljski odgovornosti v Sloveniji. Večina udeležencev delavnice je bila tudi mnenja, da morajo biti podjetja, ki povzročajo okoljsko škodo, odgovorna sama tudi za sanacijo le-te, če do nje pride.
Vodja projekta Ecolex Life v Sloveniji in direktorica podjetja Tax-Fin-Lex d.o.o. Zlata Tavčar je v svoji predstavitvi začetka izvajanja 2,5 letnega projekta v Sloveniji povedala, da bodo partnerji v okviru projekta vzpostavili portal okoljevarstvene zakonodaje, s ciljem ozaveščanja glede okoljske odgovornosti v skladu z EU direktivo o okoljski odgovornosti. Ta bo imel enostavne in razumljive obrazložitve in komentarje ključnih predpisov, ki so med seboj prepleteni. Ker je bilo še pred prijavo projekta z raziskavo ugotovljeno, da več kot polovica gospodarskih družb (predvsem srednje velikih in malih), odgovornosti za okoljsko škodo nima zavarovane ali pa jo enači s premoženjsko škodo, bodo v dialogu z zavarovalnicami v okviru projekta razviti tudi ustrezni zavarovalni inštrumenti za okoljsko odgovornost. Med pomembnimi cilji projekta je tudi razvoj orodja za oceno tveganj na področju okoljske škode. Delavnice se je udeležilo več kot 40 udeležencev iz gospodarstva, zavarovalnic, GZS, nevladnih organizacij in zakonodajno-nadzornih ustanov (MOP, ARSO…), ki so bili povabljeni k sodelovanju in dialogu v okviru številnih aktivnosti, ki se bodo odvijale v prihodnjem letu: 4 kvartalne delavnice (prva bo predvidoma že v drugi polovici januarja 2018 z NVO), mednarodna konferenca v drugi polovici 2018 in 4 webinarji vezani na delavnice.
Tanja Pucelj Vidović, sekretarka na Ministrstvu RS za okolje in prostor, ki kot partner sofinancira projekt ECOLEX Life z 10%, je med predstavitvijo zakonodajnih okvirjev na področju okoljske odgovornosti v Sloveniji med drugim izpostavila, da je na področju te zakonodaje več kot 200 direktiv ter da ima prav okoljsko področje eno najbolj kompleksnih zakonodaj tudi v drugih EU državah. Želja MOP kot varuha okolja je po njenih besedah ta, da se potencialni obremenjevalci okolja zavedajo pomena preventivnega preprečevanja, v primeru nastanka škode pa, da le-to odpravijo in vzpostavijo prvotno stanje.