EcoLex delavnica v Celju
Sedma EcoLex Life delavnica o ozaveščanju o okoljski odgovornosti, namenjena vsem skupinam deležnikov, je potekala 13. septembra 2018 v Celju. Dogodka so se udeležili predstavniki gospodarstva, občinskih organov, Zveze ribiških družin, odvetništva in Inšpektorata RS za okolje in prostor.
Delavnico sta vodila Senka Šifkovič Vrbica in Miha Skubic, vidna strokovnjaka s področja varstva okolja, ki sta izpostavila nekaj zanimivih novosti, ki jih uvaja Direktiva o okoljski odgovornosti, posledično pa tudi slovenska nacionalna zakonodaja. Na preprost in jasen način sta zapleteno okoljsko zakonodajo približala potrebam prakse. Osredotočila sta se predvsem na načelo »onesnaževalec plača« in posledice, ki jih lahko zaradi okoljske odgovornosti utrpijo gospodarske družbe.
Udeleženci so med drugim slišali tudi zanimivo predstavitev primerov neposredne nevarnosti okoljske škode oziroma že nastale okoljske škode, in sicer iz tujine in Slovenije. Spoznali so, da smo v Sloveniji že kar precej ozaveščeni, o posledicah odgovornosti za okoljsko škodo povzročeno rastlinskim in živalskim vrstam. Varstvo zaščitenih vrst je torej tudi v slovenski praksi že upoštevano, saj so bili npr. zaradi zaščitene vrste metulja (Barjanski okarček) spremenjeni načrti za gradnjo obvoznice mimo Škofljice, zaradi zaščite življenjskega okolja ogrožene vrste sove (Velika uharica) odstranjeni svedrovci v plezalni steni na območju Krasa, skrbno pa so bila tekom širitve daljnovoda med Jesenicami in Kranjsko Goro zaščitena tudi vsa rastišča zaščitene rastlinske vrste Lepega čeveljca.