Obisk mednarodne konference International Perspectives on the Prevention of Wild Life Crime
Od 23. do 25. novembra 2018 je v Atenah, v organizaciji projekta LIFE Natura Themis, potekala
mednarodna konferenca International Perspectives on the Prevention of Wild Life Crime.
Na konferenci smo imeli priložnost predstaviti projekt EcoLex Life, naša prizadevanja, cilje in dosežene mejnike v povezavi z Direktivo o okoljski odgovornosti. Osredotočili pa smo se tudi na kazenskopravni vidik zaščite živalskih in rastlinskih vrst v Sloveniji in predstavili podatke, ki smo jih pridobili s strani Državnega tožilstva RS, Policije in Ministrstva za okolje in prostor RS. Slovenski Kazenski zakonik v 344. členu opredeljuje kaznivo dejanje , ki se neposredno nanaša na zaščitene prostoživeče živalske in rastlinske vrste, in sicer je to kaznivo dejanje “Nezakonito ravnanje z zaščitenimi živalmi in rastlinami”. Število kaznivih dejanj s tega področja je v Sloveniji precej težko oceniti, saj na voljo ni javnih podatkov oz. statistike glede obravnav oziroma zaključenih kazenskih postopkov. S področja kaznivih dejanj zoper zaščitene rastlinske in živalske vrste pa praktično tudi ni sodne prakse. Slovenija poskuša izboljšati izvajanje in uveljavljanje obstoječih pravil ter narediti boj proti organiziranemu kriminalu v zvezi z divjimi živalmi učinkovitejši z naslednjimi aktivnostmi:
1. Slovenija je sodelovala v projektu IMPEL »Lovski turizem« v letih 2016 in 2017;
2. V carinskih sistemih so bili določeni profili tveganja v zvezi s trgovino z ogroženimi vrstami prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst;
3. V zvezi s trgovino s prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami deluje Medagencijska delovna skupina na nacionalni ravni (vključno s policijo, okoljsko inšpekcijo, carinskimi in upravnimi organi) ob podpori znanstvenih organov (Inštitut RS za varstvo narave).
Poleg predstavitve projekta EcoLex Life smo uspeli navezati stike in izmenjati izkušnje z ljudmi in projekti iz cele Evrope, ki se zavzemajo za zaščito okolja.
Mreženje
LIFE Natura Themis
V Atenah smo se sestali s predstavniki projekta LIFE Natura Themis (LIFE14/GIE/GR/000026), ki se zavzemajo za povečanje prijav okoljskih škod. Razvili so aplikacijo za anonimno podajo prijave, ki je nato posredovana ustreznim organom. Preko nje pa prijavitelju sporočajo tudi informacije o obravnavi primera. Aplikacija trenutno deluje samo na Kreti, več o njej pa si lahko preberete na bit.ly/Prijava-skode.
LIFE-ENPE – European Network of Prosecutors for the Environment
LIFE-ENPE (LIFE14 GIE/UK/000043) je več partnerski projekt, ki bo izboljšal skladnost z okoljsko zakonodajo EU, in sicer z obravnavanjem neenakega in nepopolnega izvajanja v državah članicah, z izboljšanjem učinkovitosti in uspešnosti tožilcev in sodnikov v boju proti okoljskemu kriminalu.
IMPEL
Priložnost smo imeli govoriti s predstavnikom IMPEL-a, Mreže Evropske unije za izvajanje in uveljavljanje okoljskega prava. Trenutno razvijajo novo orodje za inšpektorje s področja varstva narave, tj. karto vseh zavarovanih območih v EU. Pri projektu sodeluje tudi predstavnik slovenskega Inšpektorata za okolje in prostor. IMPEL pa izvaja tudi Peer review (strokovni pregled) z različnimi državami, za preučitev in pregled stanja na terenu in izmenjavo izkušenj. Izvedeli pa smo tudi za uspešno akcijo, ki je povezovala institucije na Nizozemskem. Sestavili so skupino, ki je vključevala predstavnike občine oz. regije, policije in inšpektorata. Skupina je skupaj načrtovala nadzor, se izmenjevala na terenu in si delila informacije. Organ, ki povezuje te institucije je skupini namenil sredstva, zaposlili pa so tudi dodatne ljudi, katerih naloga je bila povezovanje vseh pristojnih na področju varstva okolja.
LIFE Lynx
Glavni cilj projekta LIFE Lynx (LIFE16 NAT/SI/000634) je reševanje Dinarsko-JV alpske populacije risa pred izumrtjem ter njena dolgoročna ohranitev. Populacija je trenutno izredno majhna, izolirana, njeni osebki pa so si med seboj zelo sorodni. Stopnjo sorodnosti je tako potrebno znižati, in sicer z doselitvijo zdravih osebkov iz druge, neogrožene populacije.
PannonEagle Life
Glavni cilj projekta PannonEagle Life (LIFE15 NAT/HU/000902) je povečanje števila prebivalcev vzhodnega imperialnega orla v panonski biogeografski regiji s precejšnjim zmanjšanjem števila umrlih zaradi ne-naravnih vzrokov, t.j. predvsem z incidenti preganjanja.