Delavnica Obvladovanje okoljske odgovornosti – 1. DAN (VIDEO)
Dr. Joshua Lipton o dobrem orodju za državo in podjetja, s katerim lahko skupaj izboljšajo zaščito okolja in njegovo sanacijo
Ljubljana, 21. januar 2019 – »Ne pustite, da je popolnost sovražnik dobrega. Za mnoge je namreč Direktiva o okoljski odgovornosti nepoznana, čudna, drugačna in tako jih namesto, da se lotijo njenega izvajanja, zaustavi strah, da je ne bodo izvedli pravilno. Danes zato na enostaven način razlagamo implementacijo direktive, da se ta ne bo zdela zastrašujoča in breme, ampak dobro orodje za državo in podjejta, da skupaj izboljšajo zaščito okolja in njegovo sanacijo,« je na današnji specializirani delavnici »Obvladovanje okoljske odgovornosti« s tujimi strokovnjaki, ki danes poteka v okviru projekta EcoLex Life na Gospodarski zbornici Slovenije, izpostavil dr. Joshua Lipton. Udeleženci, predvsem predstavniki podjetij in okoljski menedžerji, se seznanjajo z zahtevami Direktive o okoljski odgovornosti. Delavnica izpostavlja predvsem vidik preventivnih ukrepov in metode določanja obsega sanacijskih ukrepov v primeru povzročitve okoljske škode ali neposredne nevarnosti take škode. Dr. Joshui Liptonu, ekotoksikologu, se je pridružila tudi okoljska znanstvenica Jennifer Peers.
Tudi dr. Hans Lopatta iz EU Direktorata za okolje, ki je že maja lani na I. mednarodni konferenci v Sloveniji opozoril na pomen Direktive o okoljski odgovornosti, ki temelji na principu, da onesnaževalec plača, je izrazil zadovoljstvo, da se v Sloveniji zopet sreča z izvajalci direktive. Vse več okoljskih nesreč, ki se dogajajo v državah EU, namreč povzroča neprekinjeno izgubljanje biodiverzitete na evropskih tleh: »Na nivoju Evropske komisije tako trenutno delamo na večletnem programu dela 2017 – 2020 za izboljšanje Direktive o okoljski odgovornosti na področju baze znanja, finančne varnosti za kritje možne škode, splošnega razumevanja direktive, administrativne podpore in ocenitve programa usposabljanja.«
Specializirana delavnica »Obvladovanje okoljske odgovornosti« je tridnevni dogodek, ki se ga je danes udeležilo okoli 50 udeležencev. Prvi dan delavnice je namenjen splošni predstavitvi Direktive o okoljski odgovornosti za predstavnike podjetij in okoljske inženirje. Poleg predstavitve značilnosti implementacije in uporabe direktive so udeleženci pregledali tudi metode določanja enakovrednosti virov ter se seznanili z načinom določanja obsega sanacije.
Jennifer Peers, višja sodelavka in znanstvenica v organizaciji ABT Associates, ki svoje raziskovanje usmerja v raziskovanje vplivov onesnaževanja in podnebnih sprememb na okolje, je izpostavila: »Pomembno se mi zdi, da podjetja slišijo več o svojih odgovornostih in načinih, kako lahko pomagajo pri ohranjanju okolja. Še posebej se bomo posvetili področju kompenzacijskega izboljšanja zemlje, kjer države Evropske unije še niso veliko naredile. Tako bomo pogledali primere tega koraka uresničevanja Direktive o okoljski odgovornosti.«
Ekotoksikolog dr. Joshua Lipton, je med drugim izpostavil, da je za podjetja pomembno, da vedo, kako lahko izboljšajo svoj odziv na okoljske incidente. »Današnja delavnica je pomembna, saj smo temo okoljske odgovornosti personalizirali, se o njej pogovarjali in jo tako naredili bolj dostopno in manj zastrašujočo za uporabnike,« je pojasnil.
Program EcoLex Life uspešno povezuje vse deležnike na področju okoljske odgovornosti. Drugi in tretji dan delavnice bosta namreč namenjena predstavnikom državnih ustanov, ki morajo v konkretnih primerih z medsebojnim sodelovanjem ovrednotiti morebitno okoljsko škodo in izoblikovati ustrezne sanacijske ukrepe. Specializirana delavnica »Obvladovanje okoljske odgovornosti« je nastala na pobudo Ministrstva za okolje in prostor, in sicer v okviru projekta EcoLex Life, katerega nosilec je družba Tax-Fin-Lex in ki ga sofinancirata evropski finančni mehanizem LIFE in Ministrstvo za okolje in prostor. Glavni cilj projekta je namreč prav ozaveščanje vseh deležnikov o okoljski odgovornosti, s posebnim poudarkom na ozaveščanju gospodarskih subjektov, ki se svoje odgovornosti in možnih posledic okoljske škode še vedno v polnosti ne zavedajo. Anketa, ki so jo opravili izvajalci projekta, je namreč pokazala, da kar dve tretjini malih in srednje velikih podjetji ne pozna zakonskih podlag o odgovornosti za povzročeno okoljsko škodo.