ecolexlife
  • O projektu
    • Predstavitev projekta
    • Projektne aktivnosti
    • Za medije
    • Mreženje
    • Ecolex profili okoljskih tveganj
  • ECOLEX
  • Delavnice
  • Webinarji
  • Mednarodna konferenca 2019
    • Mednarodna konferenca 2018
  • Novice
  • Kontakt
15 04 2019

DELAVNICA: Lahko povzročim okoljsko škodo? Preverite tveganja!

V sredo, 10 aprila, smo izvedli prav posebno EcoLex delavnico, na kateri smo predstavili novo brezplačno aplikacijo »Orodje za oceno okoljskih tveganj«.

IMG_5803

Orodje za oceno okoljskih tveganj z vprašanji vodi uporabnika skozi potencialna okoljska tveganja, ki bi lahko izhajala iz posamezne aktivnosti podjetja, na koncu pa mu poda podrobnejšo poročilo s pojasnili in priporočili. Vprašanja bazirajo na zahtevah okoljske zakonodaje in pokrivajo vse okoljske segmente (voda, tla, zrak, narava).

ecolex life orodje za oceno tveganj

Da bi udeleženci razumeli, kaj je okoljska odgovornost in kakšne posledice lahko nastanejo v povezavi s povzročitvijo okoljske škode, smo uvodni del delavnice ponovno namenili predstavitvi Direktive o okoljski odgovornosti. Lea Tomažič, vsebinski vodja projekta EcoLex Life, je izpostavila ključne vidike instituta okoljske odgovornosti in predstavila brezplačna orodja, ki smo jih v okviru projekta EcoLex Life pripravili kot pomoč podjetjem pri prepoznavanju in obvladovanju tveganj za nastanek okoljske škode.
S pomočjo Margite Žaberl, strokovnjakinje z večletnimi izkušnjami s področja varstva okolja, so udeleženci v nadaljevanju spoznali tveganja za povzročitev okoljske škode, ki izhajajo iz njihove poklicne dejavnosti, prav tako pa tudi priporočljive preventivne ukrepe in dobre prakse, s katerimi bi lahko ta tveganja zmanjšali oziroma odpravili.

IMG_5830
IMG_5833
IMG_5815

Številna podjetja – med malimi in srednjimi jih je takih kar dve tretjini – ne pozna zakonskih podlag o odgovornosti za povzročeno okoljsko škodo. Direktiva o okoljski odgovornosti in Zakon o varstvu okolja določata, da mora vsakdo, ki s svojo poklicno aktivnostjo povzroči okoljsko škodo ali neposredno nevarnost take škode, sam izvesti potrebne oziroma z odločbo naložene preprečevalne in sanacijske ukrepe. Skladno z načelom »onesnaževalec plača« mora nositi tudi stroške izvedbe teh ukrepov in z njimi povezane administrativne stroške.

Z uporabo orodja za oceno tveganj so uporabniki spoznali tveganja, ki izhajajo iz njihove dejavnosti, prepoznali kritične točke in prejeli dodatna pojasnila in nasvete glede zakonodaje, ki jih zavezuje, in preventivnih ravnanj, s katerimi se lahko izognejo okoljski škodi in vsem ostalim posledicam, ki nastanejo v povezavi z njo.

Udeleženci delavnice so bili nad uporabnostjo orodja izredno navdušeni, še posebej pa so pohvalili povezave do čistopisov predpisov, ki so na voljo pri vsakem od vprašanj in širino področij, ki jih zajema orodje.

IMG_5825
IMG_5810
IMG_5802
IMG_5800
IMG_5799
IMG_5792
IMG_5789
IMG_5787
IMG_5840
IMG_5839
IMG_5838
IMG_5836
IMG_5835
IMG_5829

Se nam želite pridružiti na naslednji EcoLex Life delavnici?
Seznam vseh EcoLex Life DELAVNIC
ali
Prisluhnite EcoLex Life WEBINARJEM
Delavnica je bila izvedena kot partnerski dogodek EU Green Week (Zeleni teden). #EUGreenWeek
Delavnica je bila izvedena kot partnerski dogodek EU Green Week (Zeleni teden). #EUGreenWeek
EcoLex delavnice v sklopu EU GREEN WEEK (Zeleni teden) EcoLex Life kot primer dobre prakse v Bruslju

Related Posts

Dogodki, Vse novice

V obravnavi predlog novega zakona o varstvu okolja

Dogodki, Vse novice

Predlog novega zakona o varstvu okolja v javni obravnavi

Dogodki, Vse novice

EK izdala uradni opomin zaradi neskladnega prenosa direktive o okoljski odgovornosti v zvezi s preprečevanjem in sanacijo okoljske škode

EcoLex LIFE
© ecolexlife 2022
S finančno podporo LIFE, finančnega mehanizma Evropske unije. With the contribution of the LIFE Programme of the European Union.