DELAVNICA: Lahko povzročim okoljsko škodo? Preverite tveganja! – NARAVA
V sredo, 17. aprila, je potekala brezplačna EcoLex delavnica, na kateri smo poseben poudarek namenili tveganjem poklicnih dejavnosti za povzročitev škode zaščitenim vrstam in njihovim habitatom.

Da bi udeleženci razumeli, kaj je okoljska odgovornost in kakšne posledice lahko nastanejo v povezavi s povzročitvijo okoljske škode, smo uvodni del delavnice ponovno namenili predstavitvi Direktive o okoljski odgovornosti. Lea Tomažič, vsebinski vodja projekta EcoLex Life, je izpostavila ključne vidike instituta okoljske odgovornosti in predstavila brezplačna orodja, ki smo jih v okviru projekta EcoLex Life pripravili kot pomoč podjetjem pri prepoznavanju in obvladovanju tveganj za nastanek okoljske škode.
S pomočjo Tatjane Gregorc, strokovnjakinje z večletnimi izkušnjami s področja varstva narave, so udeleženci v nadaljevanju spoznali, kako lahko njihova poklicna dejavnost vpliva na obstoj in življenje različnih živalskih in rastlinskih vrst ter njihovih habitatov. Naučili so se tudi, kje lahko najdejo informacije o njihovi prisotnosti oziroma kako lahko s pomočjo Atlasa okolja prepoznajo značilnosti lokacije, na kateri izvajajo svojo poklicno dejavnost. Na delavnici nas je presenetilo število zaznanih problemov in razsežnost negativnih vplivov, ki so posledica različnih poklicnih aktivnosti na območju RS. Že na videz nedolžen rastlinjak, ki je razsvetljen ponoči, lahko zaradi svetlobnega onesnaževanja povzroči hude posledice pticam, prav tako pa lahko npr. topla voda iz termalnih počitniških kompleksov segreje vodo bližnjega jezera in povsem uniči tamkajšnji habitat.
Na posledice, ki prizadenejo naravo, podjetja premalokrat pomislijo, poleg tega pa se večkrat niti ne zavedajo, da lahko tem posledicam sledijo tudi finančne posledice. Skladno z institutom okoljske odgovornosti in načelom »onesnaževalec plača«, morajo podjetja, ki povzročijo škodo naravi (ali drugim okoljskim segmentom), izvesti sanacijske ukrepe in kriti stroške teh ukrepov. Če tega ne izvedejo prostovoljno, jih lahko k temu prisili Agencija RS za okolje. Ker so lahko stroški sanacije izredno visoki, je preventivno ravnanje še toliko bolj pomembno, priporoča pa se tudi posebno zavarovanje za kritje takšnih rizikov.
V drugem delu delavnice smo se zato osredotočili na prepoznavanje tveganj za povzročitev okoljske škode, in sicer ne le na področju vrst in habitatov, ampak tudi na področju vod, tal in zraka. S pomočjo nove EcoLex aplikacije »Orodja za oceno okoljskih tveganj« je Margita Žaberl, strokovnjakinja z večletnimi izkušnjami s področja varstva okolja, udeležencem predstavila ključne zahteve zakonodaje in uporabnost orodja. Poleg tega so udeleženci spoznali kar nekaj priporočljivih preventivnih ukrepov in primerov dobrih praks, s katerimi lahko zmanjšajo okoljska tveganja, ki izhajajo iz njihove dejavnosti.
Se nam želite pridružiti na naslednji EcoLex Life delavnici?
Seznam vseh EcoLex Life DELAVNIC
ali
Prisluhnite EcoLex Life WEBINARJEM
