DELAVNICA: Lahko povzročim okoljsko škodo? Preverite tveganja! – ODPADKI
V ponedeljek, 13. maja, je bila v okviru projekta EcoLex Life izvedena brezplačna delavnica »Lahko
povzročim okoljsko škodo? Preverite tveganja! – osrednja tema: ODPADKI«.
Lea Tomažič, vsebinski vodja projekta je v uvodnem delu predstavila institut okoljske odgovornosti in vse možne posledice, ki lahko nastanejo v povezavi s povzročitvijo okoljske škode. Udeleženci so spoznali tudi štiri brezplačna EcoLex orodja, ki so jim lahko v veliko pomoč pri spremljanju okoljske zakonodaje in obvladovanju njihovih tveganj za nastanek okoljske škode.
V drugem delu delavnice je Margita Žaberl, strokovnjakinja z večletnimi izkušnjami s področja varstva
okolja, predstavila praktičnost in uporabno vrednost Orodja za oceno okoljskih tveganj in Okoljskega
vodiča.
Orodje za oceno okoljskih tveganj je preprosta interaktivna aplikacija, ki uporabnikom pomaga prepoznati njihova tveganja za povzročitev okoljske škode, na koncu pa jim poda podrobnejše poročilo z dodatnimi pojasnili in priporočili. Tudi aplikacija Okoljski vodič kot rezultat ponudi poročilo, ki pa vsebuje še podrobnejši pregled ključnih zahtev zakonodaje, ki zavezuje posameznega uporabnika, in pojasnilo trenutnega stanja znotraj njegovega podjetja. Obe orodji ponujata tudi enostaven dostop do ažuriranih čistopisov predpisov, na katere se sklicujeta.
Za osrednjo temo tokratne delavnice smo izpostavili zakonodajno ureditev področja odpadkov. Polonca Poljanec Perič, diplomirana inženirka kemije, ki je 17 let delala kot inšpektorica za okolje na Inšpektoratu RS za okolje in prostor, je udeležencem predstavila ključne zahteve predpisov, ki določajo pravila ravnanja z odpadki in jim podala praktične nasvete, kako preprečevati in zmanjševati škodljive vplive nastajanja odpadkov in ravnanja z njimi. Poudarila je, da je potrebno z odpadki ravnati tako, da:
– ni ogroženo človekovo zdravje;
– se ne škodi okolju;
– ni tveganja za vode, zrak, tla, rastline in živali;
– ne povzroča prekomernega obremenjevanja s hrupom;
– ne povzroča prekomernega obremenjevanja z neprijetnimi vonjavami.
Udeleženci delavnic so največ vprašanj postavili v zvezi s sprotnim evidentiranjem odpadkov, saj jih je presenetila zahteva po vodenju natančnih evidenčnih listov za vse nekomunalne odpadke, ki morajo biti v ažurni obliki na vpogled inšpektorju v vsakem trenutku.