Projekt EcoLex Life na 1. Gradbeno-prostorski-okoljski konferenci

Projekt EcoLex Life smo 7. in 8. maja 2019 predstavili tudi na 1. gradbeno-prostorski-okoljski konferenci. Program konference je vseboval razprave o lani sprejeti novi prostorski in gradbeni zakonodaji, poleg tega pa je zajemal tudi sklop o okoljski odgovornosti, vlogi Agencije RS za okolje, presoji vplivov na okolje in vlogi nevladnih organizacij pri varovanju okolja.
Vodja projekta EcoLex Life, Zlata Tavčar, je v uvodnem delu drugega dne konference predstavila Direktivo o okoljski odgovornosti in njene ključne zahteve, z velikim navdušenjem pa so udeleženci sprejeli tudi vsa štiri orodja, ki smo jih razvili v okviru projekta, tj. storitev EcoClipping (enostavno sledenje zakonodajnim spremembam in drugim novicam s področja varstva okolja), Zbirka okoljske zakonodaje (z ažuriranimi čistopisi in sodno prakso), Orodje za oceno okoljskih tveganj in Okoljski vodič.
Orodje za oceno okoljskih tveganj in Okoljski vodič sta novi interaktivni aplikaciji, katerih glavni namen je izvajalcem poklicnih dejavnosti pomagati obvladovati tveganja za nastanek okoljske škode.
Orodje za oceno okoljskih tveganj uporabnika preko vprašanji vodi skozi potencialna okoljska tveganja, ki bi lahko izhajala iz posamezne aktivnosti podjetja, na koncu pa mu poda podrobnejšo poročilo s pojasnili in priporočili za učinkovitejše obvladovanje njegovih specifičnih rizikov.
Ker je okoljska zakonodaja v Sloveniji zelo kompleksna in vsebuje več kot 500 različnih predpisov, smo z velikim ponosom predstavili tudi interaktivno aplikacijo Okoljski vodič, katere glavni namen je izvajalcem poklicnih dejavnosti pomagati prepoznati, razumeti in zadovoljevati ključne zahteve okoljske zakonodaje. Kot končni rezultat aplikacija izda poročilo s poglobljenim pregledom ključnih zahtev zakonodaje, ki zavezuje posameznega uporabnika, in trenutnim stanjem glede zadovoljevanja teh zahtev znotraj njegovega podjetja. Ker se projekt in vsa njegova orodja osredotočajo na obvladovanje tveganj za povzročitev okoljske škode, tudi Okoljski vodič pokriva vse okoljske segmente (voda, tla, zrak, narava…), uporabniku pa poleg tega predstavi še dobre prakse in nasvete, s katerimi lahko izboljša svoj okoljski odtis.
Insitut okoljske odgovornosti je na plano prinesel vrsto vprašanj, s katerimi se soočajo ne le državni organi, pač pa tudi zavarovalnice, odvetniki in izvajalci različnih poklicnih dejavnosti, med njimi tudi gradbena podjetja in številni drugi. Zato ne preseneča, da je med deležniki projekt EcoLex Life odlično sprejet in da povpraševanje po njegovih storitvah in orodjih strmo narašča. Portal EcoLex je namreč edinstven v Sloveniji, saj na enem mestu ponuja vse informacije v zvezi z institutom okoljske odgovornosti, poleg tega pa s pomočjo IT orodij vsem uporabnikom pomaga prepoznati in obvladovati okoljska tveganja.
Tudi ekipa projekta EcoLex Life se tako pridružuje izjavi državnega sekretarja na Ministrstvu za okolje in prostor, Marka Maverja, ki se je v svojem uvodnem nagovoru navezal tudi na problematiko onesnaževanja okolja in poudaril: »Dolžnost vseh nas je, da prihodnjim rodovom zapustimo okolje, v katerem bo mogoče in vredno živeti«, sodelujočim strokovnjakom pa položil na srce, da v rokah držijo pomembne vzvode za to.