DELAVNICA: Lahko povzročim okoljsko škodo? Preverite tveganja! – PREVOZ NEVARNEGA BLAGA: pravila, stroški in tveganja
V četrtek, 6.6.2019, smo zaključili z zadnjo delavnico prvega sklopa EcoLex delavnic 2019. Drugi sklop sledi jeseni, ki bo obravnaval nekaj že obravnavanih tem, vsebino pa bo popestril tudi z novimi tematikami.
Osrednja tema tokratne delavnice je bila posvečena prevozu nevarnega blaga. Udeleženci so spoznali, kakšna tveganja za nastanek okoljske škode lahko izhajajo iz dejavnosti prevoza nevarnega blaga, kako odgovarjajo subjekti, vključeni v prevoz, predstavljene pa so bile tudi možne razsežnosti posledic v primeru nesreče. Alojz Habič, strokovnjak s področja prevoza nevarnega blaga, je povzel tudi ključne predpise, ki urejajo to področje, in spremembe sporazuma ADR, ki bodo veljale od 1.7.2019. Zanimivo je bilo slišati, da je bil prvi Pravilnik o mednarodnem prevozu nevarnega blaga po železnici sprejet že leta 1893.
Udeleženci so z zanimanjem prisluhnili tudi sistemu oznak vozil, iz katerih lahko vsakdo razbere, kakšno nevarno blago prevaža določeno vozilo. Gre namreč za sistem oranžnih tabel in nalepk nevarnosti, ki morajo biti na vidnem mestu nameščene na vozilu.
Razdelitev nevarnega blaga:
Razred 1: Eksplozivne snovi in predmeti
Razred 2: Plini
Razred 3: Vnetljive tekočine
Razred 4.1: Vnetljive trdne snovi
Razred 4.2: Samovnetljive snovi
Razred 4.3: Snovi, ki pri stiku z vodo tvorijo vnetljive pline
Razred 5.1: Oksidirajoče snovi
Razred 5.2: Organski peroksidi
Razred 6.1: Strupi
Razred 6.2: Kužne snovi
Razred 7: Radioaktivne snovi
Razred 8: Jedke snovi
Razred 9: Različne nevarne snovi in predmeti
Udeleženci so na delavnici spoznali tudi ključna pravila sistema okoljske odgovornosti in brezplačno Orodje za oceno okoljskih tveganj, s pomočjo katerega lahko spoznajo zahteve okoljske zakonodaje in prepoznajo tveganja za nastanek okoljske škode, ki izhajajo iz njihove dejavnosti. Rezultat orodja je poročilo, ki vsakemu uporabniku poda brezplačne nasvete in priporočila, vključno s povezavami do čistopisov predpisov, ki jih mora upoštevati pri izvajanju svoje dejavnosti.