S ciljem osveščanja vseh deležnikov o implementaciji Direktive o okoljski odgovornosti je več držav članic EU pripravilo brošure o institutu okoljske odgovornosti, organiziralo delavnice in konference.
Na Irskem je Agencija za varstvo okolja (Environmnetal Protection Agency – EPA) objavila dokument s podrobnimi pojasnili različnih vidikov sistema okoljske odgovornosti (Environmental Liability Regulations – Guidance Document). Dokument je namenjen ozaveščanju izvajalcev poklicnih dejavnosti, regulativnim organom in širši javnosti.
Okoljska odgovornost – Irska:
https://www.epa.ie/pubs/advice/general/environmentalliabilityregulations.html
Dodatna podpora pristojnim državnim organom
V nekaterih državah članicah EU so bili izvedeni dodatni ukrepi za podporo pristojnim organom pri obravnavi primerov okoljskih škod (ELD primeri). Izvajajo se tudi posebne pobude za vzpostavitev mrež in kooperativnega delovnega okolja med deležniki.
Na Irskem je vzpostavljena nacionalna Mreža okoljske skladnosti in uveljavljanja (the Network for Ireland’s Environmental Compliance and Enforcement), ki združuje skupne vire in strokovno znanje na nacionalni ravni, in sicer z namenom usklajevanja doslednega in učinkovitega pristopa pri izvrševanju okoljske zakonodaje. Vključuje predstavnike različnih institucij, vključno s predstavniki Agencije za varstvo okolja (the Environmental Protection Agency), lokalnih organov, vladnih služb, Službe za okolje in dediščino Severne Irske (the Northern Ireland Environment and Heritage Service), uprav za ribištvo (the Fisheries Boards) in Izvršnim odborom za zdravstvo (the Health Service Executive).
Podporni organ – Irska:
https://www.epa.ie/enforcement/pa/network/
Nekateri nacionalni organi so pripravili smernice za lažji prenos Direktive o okoljski odgovornosti v nacionalni pravni red in zagotovili osnovne informacije pristojnim organom in / ali izvajalcem poklicnih dejavnosti.
Na Irskem je Agencija za okolje (Environmental Protection Agency) v letu 2006 oblikovala navodila in smernice, ki poleg ocenjevanja tveganj določajo tudi sistem njihovega upravljanja in uporabe finančnih jamstev (Guidance on Environmental Liability Risk Assessment, Residuals Management Plans and Financial Provision).
Okoljska odgovornost – Irska:
https://www.epa.ie/pubs/advice/licensee/ELRA%20Guidance%20Document.pdf
Orodja za obveščanje in evidentiranje primerov okoljske škode
Nekatere države so pri prenosu Direktive o okoljski odgovornosti v svoje nacionalne predpise vključile obveznost po oblikovanju nacionalnega registra primerov okoljskih škod.
Ena izmed držav EU, ki ima v nacionalni zakonodaji določeno obvezno vodenje registra primerov okoljskih škod je tudi Irska. Na spletni strani Agencije za okolje (Environmental Protection Agency) je na voljo tudi spletni obrazec za prijavo okoljske škode.
Okoljska odgovornost – Irska: https://www.epa.ie/enforcement/liab/
Pregled tveganj vaše dejavnosti pa lahko preverite tudi sami z uporabo Orodja za oceno okoljskih tveganj in Okoljskega vodiča, ki vam bosta podala tudi dodatne nasvete in priporočila preventivnih ukrepov.