Nekateri nacionalni organi so pripravili smernice za lažji prenos Direktive o okoljski odgovornosti v nacionalni pravni red in zagotovili osnovne informacije pristojnim organom in / ali izvajalcem poklicnih dejavnosti.
Anglija in Wales
Ministrstvo za okolje, hrano in kmetijske zadeve (Department for Environment, Food and Rural Affairs – DEFRA) je za področje Anglije in Walesa leta 2009 pripravilo smernice za uporabo sistema okoljske odgovornosti. Zajema pojasnila ključnih določb predpisov, ki urejajo to področje, razmejitev pristojnosti med organi in opis obveznosti različnih vpletenih. Smernice so namenjene izvajalcem tistih poklicnih dejavnosti, ki se štejejo za bolj tvegane za povzročitev okoljske škode, pristojnim državnim organom in zainteresirani javnosti.
Okoljska odgovornost – Anglija in Wales:
https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/221095/pb13895-indepth-guide-regs09.pdf
Škotska
Na Škotskem je na voljo orodje DREAM HAR-T (Dynamic Regulatory Effort and Assessment Model), ki predstavlja metodo za ugotavljanje nevarnosti in tveganj za nastanek okoljske škode ter posledic okoljske škode. Namenjeno je določanju višine letnega prispevka za ohranjanje okoljevarstvenega dovoljenja in pogostosti spremljanja oziroma inšpiciranja posameznih aktivnosti, za katere je potrebno posebno okoljevarstveno dovoljenje.
Orodje identificira bistvene faktorje, ki so pomembni pri odkrivanju tveganj za okolje v povezavi z različnimi aktivnostmi. Rezultat omogoča določanje prioritet delovanja inšpekcijskih organov, prav tako pa ima posreden vpliv na analiziran subjekt, saj ga preko višine letnega prispevka za ohranjanje okoljevarstvenega oziroma drugih okoljskih dovoljenj spodbuja k preventivnemu ravnanju.
Orodje DREAM je ena od metod organiziranja nadzora, ki jo uporabljajo inšpektorji. Orodje je v obliki IT orodja in ni prosto dostopno.
Škotska vlada je v letu 2009 izdala tudi vodič po sistemu okoljske odgovornosti, ki poleg pojasnil glavnih določb predpisov, ki urejajo to področje, in informacij o poteku postopka, pojasnjuje tudi odnose med izvajalci poklicnih dejavnosti, pristojnimi organi in drugimi deležniki.
Okoljska odgovornost – Smernice – Škotska:
https://www2.gov.scot/Resource/Doc/921/0084567.pdf
Orodja za obveščanje in evidentiranje primerov okoljske škode
Nekatere države so pri prenosu Direktive o okoljski odgovornosti v svoje nacionalne predpise vključile obveznost po oblikovanju nacionalnega registra primerov okoljskih škod.
V Združenem kraljestvu Ministrstvo za okolje, hrano in kmetijske zadeve (Department for Environment, Food and Rural Affairs – DEFRA) vodi register okoljskih incidentov, ki so bili obravnavani kot primeri okoljskih škod.
Okoljska odgovornost – Združeno kraljestvo:
https://data.gov.uk/dataset/e3604f36-fd4e-438e-997b-42a5e6fe10b7/environmental-liability-incidents-recorded-by-uk-regulators
V Združenem kraljestvu je v letu 2010 Mednarodno zavarovalniško združenje s podporo Združenja britanskih zavarovalnic izdalo brošuro s ključnimi informacijami o institutu okoljske odgovornosti in specifičnem zavarovanju za primer okoljske škode (Environmental Risks: Insured or Not?).
Združeno kraljestvo – brošura: https://d10ou7l0uhgg4f.cloudfront.net/Uploads/EILBrochureAugust2010.pdf
Pregled tveganj vaše dejavnosti pa lahko preverite tudi sami z uporabo Orodja za oceno okoljskih tveganj in Okoljskega vodiča, ki vam bosta podala tudi dodatne nasvete in priporočila preventivnih ukrepov.