Mreženje s projektom Life Natura Themis
Obisk dela projektne ekipe Life Natura Themis, 24.9.2019, smo izkoristili za izvedbo krajše delavnice za predstavitev aplikacije za prijavo okoljske škode, ki je bila razvita v okviru grškega projekta in že uspešno deluje na Kreti. Srečanje je bilo razdeljeno na dva dela. Prvi del je bil posvečen predstavitvi projekta Life Natura Themis, glavnih aktivnosti in rezultatov.
Z udeleženci so delili informacijo, da tudi v Grčiji načelo “onesnaževalec plača” ni pogosto uresničeno, saj gredo povzročitelji hitro v stečaj in se tako izognejo plačilu sanacije. Prav tako za Direktivo o okoljski odgovornosti ni veliko zanimanja s strani medijev. Ker pa je del projekta namenjen kaznivim dejanj povzročenim okolju in gre za dobrobit države, imajo v Grčiji posebno zakonodajo, ki omogočo dve brezplačni TV in radijski objavi oglasa brezplačno na državnih programih oz. postajah. S tem so lahko razširili pomembnost obveščanja o okoljski škodi, s ciljem odkrivanja odgovornih in čim hitrejše sanacije okolja. V okviru projekta je bil razvit Geo-info zemljevid, ki vizualizira t.i. vroče točke okoljskega kriminala na Kreti. Na ta način imajo hiter pregled nad težavnimi deli otoka za posamezno onesnaževanje. Najpogostejše težave imajo s spuščanjem strupenih vab, ki ubijajo tudi zaščitene živalske vrste, strupi pa se spuščajo tudi v tla in vodo.
V drugem delu je potekala delavnica s predstavitvijo aplikacije za prijavo okoljske škode, ki je povsem anonimna. Ob prijave škode moraš posneti fotrografije s kraja in spisati kratek tekst z opisom škode. Aplikacija avtomatsko shrani tudi točno lokacijo. Prijave pregledajo člani projektne ekipe in jih posredujejo pristojnim institucijam od katerih morajo prejeti odgovor v roku 60 dni. Preko aplikacije lahko prijavitelj prejema tudi povratne informacije o stanju prijave za vsak korak postopka. Ta aplikacija je na voljo v grščini in angleščini, saj spodbujajo tudi turiste, da jo uporabijo in prijavo okoljsko škodo. Druga aplikacija pa je namenjena komunikaciji med pristojnimi institucijami in projektno ekipo in je samo v grščini. Do sedaj so prejeli 103 prijave in 61 jih je bilo posredovanih naprej. Podelili so tudi že prvo kazen v višini 2000 € za ilegalno odlaganje odpadkov. Kadar ocenijo, da ne gre za kaznivo dejanje ali če dobijo za isti primer več prijav, ne posredujejo zadeve naprej.
S strani udeležencev so prejeli kar nekaj vprašanj. Med drugim jih je zanimalo, če imajo računalniški algoritem, ki predhodno obdela prijave in s tem zmanjša število prijav za ročni pregled in kako bod zagotovili delovanje po koncu projekta. Trenutno ni nobenega algoritma, ampak ročno pregledajo vse prijave in sami izločijo neprimerne ali podvojene. Partner projekta je grško ministrstvo za okolje, ki naj bi prevzel upravljenje aplikacije po koncu projekta, a se porajajo težave zaradi pomanjkanja kadra. V nasprotnem primeru bo upravljanje prevzela nevladna organizacija ali Univerza na Kreti, ki sta tudi partnerja projekta.
Aplikacija ima zagotovo veliko potenciala, saj omogoča terensko delo vseh uporabnikov, zbiranje podatkov o vrstah in lokaciji škode ter tudi o razrešitvi primerov in kot nekakšen radar, ki je lahko v rokah vsakega mimoidočega in tako odvrača od zagrešitve prekrška.